Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV zostanie rozszerzony i obejmie dzieci od 9. do 14. roku życia.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych.

– Umożliwiliśmy realizację szczepień przeciw HPV przez POZ w szkołach podstawowych. Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Należy pamiętać, że rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie. Nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka w szkole. Decyzja ta pozostaje w gestii dyrektora szkoły i rodzica. Rodzic może też upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę.

Od 1 września podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ.




Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments