Od 1 stycznia osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Do tej pory w całym kraju do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 52 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Natomiast w Wielkopolsce złożono prawie 4,3 tys. wniosków.
Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Od nowego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Co ważne, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.
Taki wybór mają również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.
– Jeśli chcemy sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki do przyznania dodatkowego świadczenia, możemy wypełnić specjalną, składającą się z siedmiu pytań ankietę– informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Każda osoba zainteresowana rentą wdowią ma również możliwość wyliczenia wysokości świadczenia. Może to zrobić za pomocą kalkulatora.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Zobacz również: Nowe, wyjątkowe miejsce w Ostrowie